Pokožka môže byť suchá a dehydrovaná počas celého roka, ale predovšetkým pri zmenách počasia. Ako sa v mnohých častiach sveta postupne s príchodom zimy ochladzuje ovzdušie, viacerí z nás si začínajú všímať zmeny aj na pleti.

Počas chladnejších mesiacov je vzduch vonku suchší a zároveň pokožku vysúšajú aj vykurovacie systémy v interiéroch. Kombinácia teplotných extrémov zapríčiňuje pocit suchosti, svrbenia a nepohodlia. Suchý vzduch môže viesť k malým prasklinám na povrchu pokožky, ktoré sa môžu stať vstupnými bodmi pre nečistoty, sú bolestivé a nevzhľadné.

...

Je veľmi dôležité udržiavať našu pokožku zdravú počas celého roka. Tu sú naše top tipy na starostlivosť o pleť počas zimy, vďaka ktorým bude vaša pokožka žiarivá aj v chladnom počasí:

1. Pite viac tekutín.

Dehydratácia pokožky sa objavuje, keď telu chýba vlhkosť tak zvnútra, ako aj zvonku. Priemerný človek potrebuje 8 až 12 pohárov vody denne. Vaša pokožka vám dá najavo, že ste dehydrovaní tak, že bude vyzerať mdlo, unavene, podráždene, bude sa šúpať a bude drsná.

Keďže je v lete horúco, prirodzene automaticky prijímame viac tekutín. Ani s postupným vonkajším ochladzovaním by ste však príjem vody nemali znižovať. Pravdepodobne nebudete mať chuť na veľký pohár ľadovej vody tak ako v lete, aby ste však zostali hydratovaní, skúste vodu izbovej teploty alebo osviežujúcu šálku teplého čaju.

2. Používajte ochranný krém.

To, že vonku nie je teplo, neznamená, že UV žiarenie prestalo pôsobiť. Preto s krémom s ochranným faktorom 15 alebo vyšším nešetrite. Ak vo svojej zimnej starostlivosti o pleť potrebujete extra zvlhčenie, vyhľadávajte hydratačné ochranné krémy alebo používajte nočný hydratačný krém a ochranný krém naneste naň. Nočné krémy zvyčajne obsahujú výživnejšie, zvláčňujúcejšie prísady, ktoré sú skvelé počas zimných mesiacov či pri cestách do studených oblastí.

3. Zvážte pridávanie a striedanie produktov v závislosti od ročného obdobia.

Vaša starostlivosť o pleť sa môže medzi jednotlivými ročnými obdobiami výrazne líšiť. A to hlavne pokiaľ žijete v oblasti s extrémnymi rozdielmi teplôt počas leta a zimy (alebo zmenami vonkajších a vnútorných teplôt vplyvom ústredného kúrenia).

Ak sa v zime viac ako po iné ročné obdobia stretávate so suchou pokožkou, skúste do svojej starostlivosti o pleť zaradiť používanie séra. Konopný olej je skvelým prídavkom, pretože poskytuje extra zvlhčenie a hydratáciu. Zvážte aj prechod na zvlhčujúce receptúry vo všetkých produktoch, od čistiaceho prípravku až po kozmetiku.

4. Vyhýbajte sa dlhému sprchovaniu a kúpeľom.

Počas chladného dňa nie je nič lepšie ako dlhý, horúci kúpeľ a vaňa, z ktorej sa parí – dlhé vystavenie sa horúcej vode však môže ešte viac vysušiť vašu pokožku, pretože zbavuje jej povrch olejov. Ak je to možné, kúpte sa kratšie a v menej teplej vode.

Používajte iba hydratačné peny do kúpeľa, mydlá či sprchové gély, ktoré sú bez sulfátov a sú plné zvlhčujúcich prísad, ako napríklad aloe vera.

5. Pred spaním sa nakrémujte.

Ubezpečte sa, že ste poskytli svojej tvári a zvyšku tela dobrú večernú starostlivosť o pokožku skôr, ako sa ponoríte do sociálnych sietí, až kým nezaspíte. Naneste svoj obľúbený krém na ruky a ubezpečte sa, že ste ho poriadne vmasírovali aj do nechtovej kožtičky a lakťov. To isté platí aj pre chodidlá a nohy. Ak býva v noci chladno, noste bavlnené ponožky, aby ste minimalizovali narušenie spánku.

6. Starajte sa o svoje pery.

Popraskané pery sú počas zimy deprimujúce. Pri vystavení extrémne nízkym teplotám môžu bolieť a praskanie môže viesť k infekciám. Ubezpečte sa, že svoje pery chránite hydratačným balzamom s ochranným faktorom.

7. Nezabúdajte na svoje ruky.

Tak ako vaše pery aj pokožka vašich rúk je tenká a jemná a môže byť v chladnom počasí náchylná na praskanie. Hydratujte svoje ruky krémom a počas dňa ho nanášajte znova, a to predovšetkým po umytí rúk. Pre pohodlie so sebou noste cestovné balenie krému, kamkoľvek sa pohnete.

8. Zamerajte sa na hydratačný krém.

Zamerajte sa na hydratačné produkty a používajte ich veľmi svedomito. Nanášajte ich vždy po sprche či kúpeli, keď je vaša pokožka ešte vlhká, aby ste naplno využili jej absorpčné schopnosti. Vyhľadávajte zvlhčujúce prísady, ako je aloe, bambucké maslo, olivový, konopný či kokosový olej. Aby bola vaša pleť hydratovaná a pružná, bude zrejme nutné počas dňa nanášanie opakovať.

9. Investujte do hydratačných pleťových masiek alebo si vyrobte vlastné!

Používanie pleťovej masky alebo látkovej masky je pohodlným spôsobom, ako niekoľkokrát týždenne pleť hydratovať. Rovnako môžete vyskúšať môj obľúbený recept na vlastnoručne vyrobenú hydratačnú masku.

Potrebujete len tieto tri jednoduché prísady:

  • Tri polievkové lyžice ovsených vločiek
  • Dve polievkové lyžice gélu z aloe vera
  • Jednu polievkovú lyžicu medu

Uvarte ovsené vločky s vodou na kašu. Do horúcej ovsenej kaše pridajte dve polievkové lyžice gélu z aloe vera a jednu polievkovú lyžicu medu. Nechajte kašu vychladnúť a potom naneste na tvár. Nechajte pôsobiť 15 – 20 minút. Ovsené vločky a med sú známe svojimi hydratačnými vlastnosťami, aloe vera obsahuje prísady, ktoré pleť ošetrujú.

Nakoniec masku poriadne zmyte teplou vodou a použite jemný čistič bez sulfátov. Prikladaním čistého uteráka pleť vysušte a pred nanesením hydratačného krému sa ubezpečte, že ste zmyli akékoľvek zvyšky masky.

Rozmaznávajte svoju pleť po dlhom dni či týždni, zaslúžite si to.

Nie je možné komentovať

Mohlo by sa Vám páčiť