Klimatizácie sa stávajú bežnou súčasťou našich domovov. Môže za to najmä zmena klímy. Čoraz viac dní počas leta zaznamenávame aj v našej oblasti tropické teploty. „Bez klimatizácie si už mnohí z nás nevedia vôbec predstaviť fungovanie, obzvlášť v dobe homeofficov. Môžeme s istotou povedať, že klimatizácie sa stávajú neodlúčiteľnou súčasťou domácnosti spolu s chladničkami, práčkami či umývačkami riadu. Klimatizácia zároveň nie je klasický domáci spotrebič. Dôležitú úlohu tu zohráva kvalitná montáž, ktorú by mala urobiť firma so skúsenosťami,“ hovorí odborník na klimatizácie zo ZSE.

Chceli by ste si tento rok zaobstarať klimatizáciu? Teraz je na to ideálny čas. ZSE vám ponúka predsezónnu zľavu až 100 eur a okrem toho aj elektrinu pre klimatizáciu zdarma. V spolupráci s odborníkmi sme pre vás zhrnuli základné informácie o fungovaní klimatizácie. Spoznajte najpoužívanejšie výrazy a orientujte sa v klimatizáciách ako profesionál.

...

Klimatizácia upravuje nielen teplotu, ale aj vlhkosť vzduchu

Klíma funguje na princípe tepelného čerpadla typu vzduch – vzduch. Podobne ako chladnička. „Vnútorná jednotka nasáva teplý vzduch z miestnosti, ochladzuje ho a posiela ochladený späť do miestnosti. Teplo, ktoré zo vzduchu odobrala, odovzdáva cez chladiace médium v rúrkach do vonkajšej jednotky, ktorá ho uvoľní do vonkajšieho prostredia,“ vysvetľuje odborník zo ZSE.

Klimatizácia upravuje nielen teplotu, ale aj vlhkosť vzduchu, čím sa odlišuje od ventilácie, ktorá zabezpečuje len výmenu vzduchu. Takmer všetky klimatizačné jednotky, ktoré sú dostupné na trhu sú reverzibilné – to znamená, že okrem vychladenia miestnosti ju dokážu aj vykúriť.

Používanie klimatizácie vám nielen spríjemní bývanie počas horúcich dní, ale môže priniesť aj niekoľko ďalších benefitov. Dnes už totiž neplatí, že klimatizácia je len sezónnou záležitosťou. Vedeli ste, že moderné klimatizačné zariadenia môžete využiť počas celého roka? Klíma vašu domácnosť totiž nielen dokonale vychladí, ale i príjemne vykúri, odvlhčí vzduch a slúži dokonca aj ako jeho čistička.

Práve preto už nemusíte čakať s kúpou klimatizácie. Zaobstarajte si ju už teraz a môžete sa tešiť zo všetkých výhod, ktoré vám jej používanie prinesie. Klimatizácia na splátky od ZSE má množstvo skvelých funkcií, ktoré z nich robia nenahraditeľnú súčasť každej domácnosti.

Monosplit versus multisplit. V čom je rozdiel?

Klimatizácie určené pre byty a rodinné domy sa skladajú z dvoch častí – z vnútornej a vonkajšej jednotky. Ak je na vonkajšiu jednotku pripojená len jedna vnútorná klimatizácia hovoríme o monosplite. Ak sa na vonkajšiu jednotku pripája viac vnútorných zariadení (dve až päť) je to multisplit.

Monosplit dokáže vychladiť len jednu miestnosť, v ktorej je klimatizácia umiestnená. Avšak v závislosti od výkonu konkrétneho modelu a správneho umiestnenia, môže monosplit chladiť aj dve miestnosti. „Správne nastavenie a nasmerovanie lamiel umožňuje „dofuk“ vzduchu až na dvanásť metrov. Vďaka tomu môžete klimatizáciu umiestniť napríklad na chodbu a odtiaľ nepriamo chladiť aj spálňu alebo detskú izbu. Tu už zohráva dôležitú úlohu aj rozloha jednotlivých miestností,“ dopĺňa odborník zo ZSE.

Multisplit klimatizačný systém je zložený z jednej vonkajšej jednotky, na ktorú sa podľa potreby môže pripojiť až päť vnútorných jednotiek. V praxi to znamená, že v exteriéri budete mať uložené len jedno zariadenie, ktoré bude komunikovať s vnútornými klimatizáciami napríklad v obývačke, spálni alebo detskej izbe. Dokáže tak vychladiť viac miestností súčasne. Každú vnútornú jednotku pritom môžete samostatne ovládať a nastavovať podľa vašich potrieb. Toto riešenie je populárne najmä v rodinných domoch a členitých panelákových bytoch s väčšou obytnou plochou.

Systém musí byť vyskladaný vždy iba z klimatizácií od rovnakého výrobcu. Vnútorné jednotky môžete potom ľubovoľne kombinovať podľa toho, aký model vyhovuje v danej miestnosti vašim požiadavkám. Avšak len tak, aby nepresiahli maximálny výkon vonkajšej jednotky.

Od ľadových kociek po moderné klimatizácie

Priekopníkom v mechanickom chladení bol Američan John Gorrie. V čase epidémie žltej zimnice na Floride chladil nemocnice pomocou ventilátorov, ktoré fúkali vzduch do miestnosti cez boxy s ľadom. Zásoby ľadu sa však veľmi rýchlo míňali. Gorrie sa teda snažil vymyslieť iné riešenie. Chladenie, ktoré spočívalo v rýchlej expanzii plynov. V roku 1851 získal patent a tento princíp sa používa dodnes.

Postupom rokov sa klimatizačné zariadenia zdokonaľovali. Jedovatý čpavok nahradil v tridsiatych rokoch 20. storočia freón. V osemdesiatych rokoch prišla spoločnosť Toshiba na trh s novým typom kompresora zvaným invertor. Táto technológia umožňuje regulovať otáčky klimatizácie a tým upravuje jej výkon a znižuje spotrebu elektrickej energie.

Nové milénium prinieslo so sebou zmenu chladiacich zmesí využívaných v klimatizáciách. Namiesto freónu, ktorý nepriaznivo vplýva na životné prostredie sa začalo využívať chladivo R32. „Všetky splitové a multisplitové klimatizácie od ZSE sú dodávané už iba s chladivom R32, čím prispievame k znižovaniu emisií, znižovaniu vplyvov na ozónovú vrstvu a celkovo k ochrane životného prostredia,“ hovorí odborník zo ZSE.

Z čoho sa skladá klimatizácia?

Dnešné moderné klimatizácie sú kompaktné, tiché, úsporné, disponujú inteligentnými funkciami, ktoré vám nielen uľahčia ich ovládanie, ale predovšetkým spríjemnia bývanie. Klimatizácie Daikin si dokonca môžete vybrať v niekoľkých dizajnových prevedeniach.

Ovládanie klimatizácie pomocou mobilnej aplikácie a nastavenie teploty na diaľku je už takmer samozrejmosťou. Pomocou umelej inteligencie dokonca môžete klimatizáciu ovládať hlasom z pohodlia vášho gauča alebo napríklad popri varení či vykonávaní inej činnosti.

Chladiaci okruh klimatizácie tvorí:

  • vnútorná jednotka (výparník), ktorá odoberá teplo z miestnosti (1),
  • vonkajšia jednotka (kondenzátor), ktorá odovzdáva teplo vonkajšiemu prostrediu (2),
  • kompresor, ktorý zabezpečuje cirkuláciu chladiacej látky,
  • expanzný ventil, ktorý reguluje prietok chladiacej látky,
  • chladivo,
  • medené rúrky a elektrický kábel vedené v lište (3).

Zdroj: ZSE

Budúcnosť patrí zelenej energii pre klimatizácie

Okrem zdokonaľovania smart funkcií sa v budúcnosti klimatizácií kladie dôraz na perfektnú čistotu vzduchu v interiéri. Vyvíjajú sa stále dômyselnejšie vzduchové filtre, ktoré dokážu pohltiť nielen drobné čiastočky prachu ale i baktérie a vírusy. Výzvou je aj personalizované chladenie, ktoré každej osobe v miestnosti prinesie pocit tepelnej pohody. Často sa totiž stáva, že zatiaľ čo je niekomu v klimatizovanej miestnosti príjemne, inému už môže byť chladno.

Klimatizácia budúcnosti by mohla každej osobe v miestnosti navodiť ideálne teplotné podmienky, pretože by dokázala zohľadniť ich individuálne potreby. Konštruktéri uvažujú o princípe teplotných ostrovčekov, v ktorých by sa dané osoby pohybovali. Monitorovanie osôb by fungovalo prostredníctvom smart hodiniek, ktoré by boli aplikáciou prepojené s centrálnym klimatizačným systémom.

Veľkou výzvou je ešte viac znížiť spotrebu klimatizačných zariadení. Jedným z možných riešení, pokiaľ to podmienky dovoľujú, je inštalácia fotovoltických panelov na váš dom. Vďaka vyrobenej elektrine zo slnka, šetríte prírodu a zároveň viete pokryť spotrebu viacerých spotrebičov vo vašej domácnosti, ako aj klimatizácie.

Ďalšou možnosťou je využívanie Zelenej elektriny od ZSE. Táto elektrina pochádza z obnoviteľných zdrojov energie ako sú slnko, voda, vietor či biomasa

To všetko je dostupné v ZSE.

Nie je možné komentovať

Mohlo by sa Vám páčiť