Plošinové, paletové či závesné: Ako vybrať priemyselnú váhu podľa využitia

Priemyselné váhy sú typické vysokou váživosťou – v niektorých prípadoch to môžu byť i desiatky ton. Ako napovedá samotný názov, svoje využitie nájdu najmä v priemysle: potravinárstvo, technologická výroba, sklady, stavebníctvo či logistika. Každá činnosť si však vyžaduje iné možnosti a funkcionality priemyselnej váhy. Kedy si vybrať plošinovú, kedy paletovú a kedy závesnú váhu? Nájsť odpoveď na túto otázku vám pomôže tento stručný sprievodca priemyselnými váhami a ich využitím.

Na čo sa používajú plošinové váhy

Prvé priemyselné váhy, ktoré rozoberieme, sú tie plošinové. Vďaka svojej konštrukcii a funkcionalitám ich považujeme do veľkej miery za univerzálne. Uplatnenie nájdu v potravinárstve, v skladoch, v zberných dvoroch, vo výrobe, v technologickom priemysle. Vyznačujú sa pevnou, najčastejšie oceľovou či nerezovou konštrukciou.

...

Zákazník nájde na trhu rôzne typy plošinových váh: zabudovateľné do zeme, premiestniteľné s kolieskami, s nájazdovou plošinou, bez nej, ale tiež špeciálne dobytčie plošinové váhy na váženie zvierat. Pri výbere je vhodné zohľadniť najmä maximálnu váživosť a veľkosť plošiny. V prípade, že na plošinovej váhe plánujete vážiť vrecia, oceníte váhu so zábradlím.

Zdroj: https://digitalne-vahy.sk/produkt/dr3-nerezova-obchodna-vaha/#&gid=1&pid=3

Kedy siahnuť po paletovej váhe

Ďalšou kategóriou priemyselných váh sú paletové váhy. Vďaka samotnému názvu je zrejmé, aké je ich využitie. Skutočne, paletové váhy sú vysoko špecializované. Ľahko ich spoznáte podľa ich tvaru hranatého písmena U, rozmery dokonale kopírujú štandardnú veľkosť europaliet – 1200 x 800 mm. Úzka špecializácia paletových váh tak priliehavo reaguje na požiadavky pri vážení europaliet. Ktoré to sú?

Ide najmä o nízky zdvih, už od 90 mm, čo v kombinácii s funkcionalistickým dizajnom uľahčuje celkovú manipuláciu pri vážení paliet. Používateľ ich navyše vie počas nečinnosti jednoducho oprieť o stenu a ušetriť tak priestor v sklade. Nechýbajú ani prepravné kolieska, paletové váhy si tak ľahko premiestnite tam, kam potrebujete. Váživosť sa zvyčajne pohybuje na úrovni 1 500 a 3 000 kg.  

Zdroj: https://digitalne-vahy.sk/produkt/obchodna-plosinova-vaha-6001500kg-a-15003000kg/#&gid=1&pid=1

Priestor šetriace závesné váhy

Ste limitovaný priestorom? Závesné váhy sú kategóriou priemyselných váh, ktorá najlepšie reaguje na kapacitné limity výrobných hál či skladov. Z podlahovej plochy neuberajú totiž ani kúsok, sú zavesené na konštrukcii, stene či v niektorých prípadoch na ramene žeriavu.

Priemyselné závesné váhy majú váživosť v stovkách kilogramov či tonách, existujú však aj ručné závesné váhy, ktoré s obľubou používajú rybári i cestovatelia. Výhodou závesných váh je tiež schopnosť odvážiť bremená, ktoré sú neforemné, resp. obrovských rozmerov. Ešte tip na záver, nech už kupujete akúkoľvek priemyselnú váhu, zohľadnite to, či ju chcete používať na obchodné váženie (pre váženia súvisiace s platbami), alebo na váženie pre vlastnú potrebu.

V prípade, že ide o váženia súvisiace s platbami, siahnite po priemyselných váhach s označením obchodné – resp. určené meradlá. Ak budete vážiť napríklad len pre vlastné potreby, postačia vám priemyselné váhy s označením technologické.

Potrebujete poradiť pri výbere priemyselnej váhy alebo sa dozvedieť viac o ich možnostiach? Všetko potrebné nájdete na digitalne-vahy.sk.

Zdroj obrázkov: https://www.pexels.com/, https://digitalne-vahy.sk/

Nie je možné komentovať

Mohlo by sa Vám páčiť