Elektromobilita s obnoviteľnou energiou maximalizuje svoj potenciál znižovania emisií CO2 a jemného prachu v životnom prostredí. Výhodou elektrickej mobility je tiež nízka hladina hluku a energetická účinnosť.

Čo je to elektromobil?

Autá sú dnes jednou z obľúbených a pohodlných možností cestovania. Napriek mnohým výhodám však majú aj niekoľko nevýhod. Jednou z najdôležitejších nevýhod je, že motorové vozidlá spôsobujú veľké škody na životnom prostredí – až 63 %. Aj benzínové vozidlá sú pomerne drahé. Ropné produkty v poslednom čase veľmi zdraželi. Tieto skutočnosti viedli rozvinuté krajiny k vývoju a výrobe vozidiel, ktoré sú menej odpadové a šetrnejšie k životnému prostrediu. V tomto článku sa pozrieme na to, čo je doprava budúcnosti, ktorá sa už stáva realitou – elektromobily.

...

Elektromobil sa od bežného automobilu, ktorý na pohon používa palivo získané zo zeme (benzín alebo naftu) alebo skvapalnený plyn, líši tým, že ho poháňa elektrina. Majitelia elektrických vozidiel sa pre tento druh dopravy rozhodujú väčšinou na základe dvoch hlavných dôvodov – šetrnosti k životnému prostrediu (emisie zo spaľovania konvenčných palív znečisťujú ovzdušie) a nezávislosti od nestálych a oveľa vyšších cien palív ako elektriny. Motor elektromobilu nespaľuje žiadne palivo vyťažené zo Zeme, a preto nevznikajú žiadne výfukové plyny ani iné škodlivé emisie. Elektromobily sa môžu považovať za bezpečnejšie, pretože neobsahujú horľavé palivo (hoci pokiaľ ide o bezpečnosť, treba vziať do úvahy, že batéria v elektromobile sa môže vznietiť).

Elektromobily pre ochranu životného prostredia

Jednou z oblastí s najväčším vplyvom na ľudstvo sú nepochybne ekologické zdroje energie. Nemali by sme zabúdať, že zásoby uhlia a ropy sú obmedzené a za niekoľko storočí sa vyčerpajú. Mali by sme sa postarať o budúcnosť našich detí – potrebujeme alternatívny zdroj energie pre autá. Výroba elektrickej energie je proces šetrný k životnému prostrediu.

Výhody elektromobilov

Ako sme už spomenuli, elektrické vozidlá neprodukujú žiadne výfukové plyny ani škodlivé emisie, čo z nich robí najčistejšie a najekologickejšie vozidlá – z hľadiska životného prostredia sú oveľa lepšie ako autá, na ktoré sme zvyknutí a ktoré jazdia na benzín alebo naftu. Hybridné elektrické vozidlá majú batériu a elektromotor, ktorý dokáže prejsť približne 50 km, a konvenčný motor, ktorý poháňa benzín alebo nafta. Modely elektromobilov sa neustále zdokonaľujú. Batérie, ktoré sa v nich používajú, sa neustále zlepšujú a motory sú čoraz tichšie.

Čas potrebný na nabitie elektrického vozidla závisí od kapacity batérie, sily dostupného elektrického prúdu a konfigurácie nabíjacieho miesta. Ak je elektromobil zapojený do obyčajnej elektrickej zásuvky, nabíja sa pomaly – proces môže trvať až 12 hodín, zatiaľ čo verejné nabíjacie stanice GreenWay dokážu nabiť až 80 % objemu motora len za 20-40 minút.

Náklady na servis a opravy elektromobilov sú tiež nižšie – je tu menej pohyblivých častí a motor je menej namáhaný.

 

Nie je možné komentovať

Mohlo by sa Vám páčiť